۱۳۹۰ آبان ۳۰, دوشنبه

برگشت به گودر سابق با نصب افزونه‌ای Reader Sharer

الان چند وقتی می شه که شرکت گوگل"به سلامتی پلاس" رو را انداخته،در همین جهت برای هماهنگسازی تمام سایت ها اجتماعی که زیر مجموعه این شرکت بوده اند را به هم وصل کرده در قالب "گوگل پلاس" این دلیلی شد که گوگل ریدر رو هم ببنده، اما با نصب این افزونه یه چیزایی دستگیرم شد. ظاهراً گوگل، سورس ریدر رو غیرقابل دسترسی نکرده، بلکه صرفاً پوسته جدید روی ریدر انداخته. به همین خاطر امکانات قبلی در دسترس نیستن. اما اگه کسی آدرس مستقیم امکانات قبلی رو داشته باشه بهشون می‌رسه. من همین الان تونستم دوستام رو فالو کنم توی گودر. در صورتی که قبلا تو لیست نبودن. یعنی نوت هم می‌شه گذاشت. فک کنم اگه یه نفر اینا رو بلد باشه و پیدا کنه و توی ی افزونه قرار بده؛ کل گودر سابق قابل دسترسی بشه

در همین جهت اینجا نیما اکبرپور کاملاً و دقیق توضیح می ده که چگونه این افزونه رو باهاش کار کنید:


 
تصمیم نداشتم که امشب مطلبی بنویسم. اما با پیدا کردن این افزونه برای مرورگرهای کروم و فایرفاکس نظرم عوض شد. هنوز خودم چندان باهاش ور نرفتم اما شبیه به یک معجزه کوچیکه. بنابراین هر چیزی که بیشتر از طرز کارش سر در بیارم، این پست رو تکمیل می‌کنم.
افزونه Reader Sharer رو که نصب کنید، گودرتون رو به گوگل‌پلاستون میاره. من در حال حاضر می‌تونم تمام خبرمایه (فید)هایی رو که قبلاً توی گودر داشتم، در ستون سمت راست گوگل‌پلاسم ببینم. از همون جا هم می‌تونم کلش رو بخونم، بدون این که مجبور بشم روی لینک کلیک کنم و به سراغ منبع اصلی برم. این موضوع به درد کسانی که گرفتار فیلترینگ هستند می‌خوره.
بعد از نصب این افزونه گزینه‌هایی به گودرتون هم اضافه می‌شه که قبلاً حذف شده بودند. منظورم گزینه‌های People you follow و Your shared items هست. توی تصویر زیر می‌تونید ببینید که بعد از نصب این افزونه گودرتون چه شکلی می‌شه.

افزونه کروم رو از اینجا دریافت کنید و افزونه فایرفاکس رو از اینجا.
دوستانی که از فایرفاکس استفاده می‌کنن، باید قبلش افزونه گریس‌مانکی رو هم نصب کنن. این پیش‌نیاز افزونه ریدر شرر هست.
مواردی که این افزونه اضافه می‌کنه:
۱- گزینه نوشته‌های همخوان‌شده

۲- گزینه افرادی که شما را دنبال می‌کنند
۳- همخوان کردن یا لغو یک مورد
۴- کلید میانبر همخوان کردن یا لغو یک مورد یعنی shift + s
۵- نمایش این که یک نوشته همخوان شده یا نه
۶- پشتیبانی از حالت نمایش فشرده یا گسترده نوشته‌ها
۷- بازیابی چیتش قبلی برای خوانایی بهتر
اگه دوست دارید فیدهای گودری‌تون رو در ستون کناری گوگل‌پلاستون داشته باشید، از یک افزونه دیگه باید استفاده کنید که البته برای مرورگر کروم طراحی شده. اون وقت گوگل‌پلاستون این شکلی می‌شه.
مطمئناً این افزونه‌ها هنوز اشکال‌های فراوانی دارن و نمی‌تونن همه چیز رو دقیقاً به حالت سابق برگردونن. اما تصور می‌کنم شروع خوبیه برای این که هم این افزونه‌ها بهتر بشن هم این که افزونه‌های بهتری نوشته بشه. شاید هم گوگل از استقبالی که از این افزونه‌ها بشه، ایده‌هایی بگیره و پلاس رو به گودر نزدیک‌تر کنه.
من سعی می‌کنم این افزونه رو بررسی کنم و کم‌کم این پست رو کامل‌ترش کنم. شما هم لطفاً این نوشته رو همخوان کنید و اگه چیزی کشف کردید، بهم بگید تا مطلب رو تکمیل کنیم.