۱۳۹۱ تیر ۸, پنجشنبه

انحصار طلبی فیس بوک ، این بار در سرویس ایمیل

احیانا فیس بوک با ما ایرانی نشست و برخاست داشتن و روش انحصار طلبی رو یاد گرفتن ازمون. بازم جای شکر داره حداقل به کاربر احترام هم یه مقدار گذاشتن و گفتن اگر نخواستید از تنظیمات این رو بردارید.فیس بوک به صورت ناگهانی و بدون اطلاع کاربران خود تنظیمات مربوط به چگونگی نمایش آدرس ایمیلی اضافه شده به تایم لاین کاربران خود را تغییر داده است.در این تغییر فیس بوک آدرس های ایمیل کاربران خود را که از سایر سرویس دهنده های ایمیلی اضافه کرده اند را در تایم لاین آنها مخفی کرده و آدرس ایمیلی آنها که به صورت اختصاصی برای فیس بوک بوده و به شکل  facebook.com@ نمایش داده می شود را قابل رویت کرده است.

 
هر چند برخی کاربران نیز علاقه ای به نمایش آدرس ایمیل خود ندارند و آن را مخفی کرده اند اما هستند کسانی که ایمیل خود را به صورت عمومی در معرض دید قرار داده و از طریق همین ایمیل با سایر دوستان بوکی خود ارتباط برقرار می کنند و اگر توجهی به مخفی سازی این آدرس از سوی فیس بوک بدون اینکه از آنها سوال کنند ، نداشته باشند ارتباط آنها با سایر دوستان به صورت ایمیلی قطع می شود .
اگر به یاد داشته باشید چندی پیش فیس بوک سرویس ایمیلی خود را در بوک راه اندازی کرد اما از سوی کاربران مورد استقبال قرار نگرفت چون به اعتقاد اکثر کاربران تا وقتی که سرویس دهنده هایی همچون جی میل وجود دارد دلیلی برای استفاده از سرویس ایمیلی فیس بوک نیست.بنابراین فیس بوک با مخفی سازی ایمیل های سایر سرویس دهنده ها و نمایش عمومی آدرس ایمیل بوکی کاربران بدون اطلاع آنها ،به نوعی آنها را وادار به استفاده از ایمیل فیس بوک کرده است.

 
البته فیس بوک انحصار طلبی خود را با خرید سایت ها و اپلیکیشن های مختلف از قبل نیز نشان داده است که می توان به خرید اینستاگرام از سوی بوک به عنوان یک رقیب سرویس عکس خود دانست که حتی حاضر شد هزینه گزافی را بپردازد و یا خرید فرند فید را اشاره کرد که در زمان اوج محبوبیت خود رقیب بوک محسوب می شد.
فیس بوک با راه اندازی سرویس ایمیل خود قصد داشت تا دو سرویس دهنده ایمیل محبوب یاهومیل و جیمیل که در بوک مورد استفاده قرار می گرفت را به عقب براند اما از آنجایی ایمیل بوک مورد استقبال قرار نگرفت و چون در حال حاضر نمی تواند استفاده از این دوسرویس دهنده ایمیلی را در فیس بوک متوقف کند این کار احمقانه را انجم داده است.
خوشبختانه به راحتی می توان تنظیمات مربوط به نحوه نمایش آدرس های ایمیل خود در بوک را به صورت دلخواه تغییر داد.برای این کار کافیست به تایم لاین خود رفته و بر روی About زیر Contact info کلیک کنید. از بین تنظیمات مربوط به بخش های مختلف contact info را انتخاب و بر روی Edit کلیک کنید.در ابتدای صفحه باز شده تنظیمات مربوط به ایمیل اضافه شده از سوی شما به همراه ایمیل فیس بوک وجود دارد و همانطور که اشاره شد نمایش ایمیل بوکی در تایم لاین قابل رویت بوده و ایمیلی که از دیگر سرویس هنده ها می باشد مخفی سازی شده است و شما به راحتی می توانید تنظیمات این بخش را تغییر دهید.