۱۳۹۱ مهر ۱۰, دوشنبه

اندراحوالات فیلتر شدن جی میل(از کردن تا باز شدن)


به نظر من چک اول وقتی زده شد که یوتیوب فیلتر شد. حالا هم چند وقت یکبار چه خبری باشه چه نه یدونه دیگه می خوریم که درد چک خوردن یادمون نره.

البته این سری فکر کنم لگد! آخه فیلتر نیست و فقط DNS شرکت ارائه دهنده آدرس گوگل و جیمیل رو ارسال نمی کنه. شبیه این کشور اروپایی ها که می خوان سایت هایی که به کپی رایت احترام نمی زارن رو ببندن.
ما دیگه انقدر ور رفتیم با اینترنت برای دسترسی به چیزی که می خوایم این چیزا دیگه کارساز نیست. همچین یکم سوسول بازیه.


انگار مشتی ادم ابله مدیریت فیلترینگ ایران را به عهده دارند. این نهاد خیلی وقته که می‌خواد از شر جی‌میل خلاص بشه ولی مشکلش این بود که بخش بزرگی از نیروهای حتی خودیشون هم به جی‌میل اتکا دارند. اتفاقات اخیر یحتمل بهانه‌ای بود که مدت‌ها منتظرش بودن تا با اون اولین تلنگر را برای قطع کردن بزنن.
تو یه ساختار اجتماعی قوی، این اتفاق مثل یه واکسن می‌تونست باشه. تو جامعهٔ ما ولی به نظرم یه سرفه دردآور بیشتر نیست. جمعیت اینترنتی ایران جمعیت پر نفوذی در ایران نیستند.
در واقع چیزی که الان داریم تو ایران بهش خیلی توجه می کنیم این نیست که فیلتر شده، نگاه سطحی مدیران هست به اینکه مثلا آقا یه اتفاق مهمی در یوتیوب افتاده ولی چون یوتیوب طبق سیاستش نمی تونه اون رو ورداره، ما هم اون رو فیلتر می کنیم. کاربران اینترنت و وب در ایران ۳ دسته هستند، افرادی مثه ما هستند که جونشون به این قضیه بستگی داره، افرادی که استفاده می کنن اما خیلی با اون وجه از مشکلات درگیر نیستند و بیشتر در بین سایت های ایرانی مجاز گردش می کنند، دسته سوم هم نهایتا برای ثبت نام وامی چیزی از وب استفاده می کنند. در نتیجه دسته اول مهم هستند که همیشه از این ابزارها استفاده می کنند. من فکر می کنم کلا و اساسا با فیلترینگ فقط حوصله افراد برای دسترسی کمتر میشه، مثلا طرف ممکنه یه خورده مشکلات داشته باشه برای تهیه این ابزار، تنبلی هم چاشنی میشه بعد مثلا فیس بوک رو ماهی یه بار چک می کنه، یا کلا چک نمی کنه، ممکنه گوگل رو هم کمتر سر بزنه و حتی home page رو هم به بینگ تغییر بده. یه عقیده دیگه هم دارم اینه که ما یه کم داریم این موضوع رو الکی گنده می کنیم، چون کاملا با توجه به شرایط اصلا دور از ذهن نسیت که قانونی تصویب بشه که از فردا هر گوشی که اندروید روش نصبه باید در داخل به ویندوز تغییر پیدا کنه، بخاطر همین هم هست که میگم بزرگ شده! عادیه! ما تو گوشیمان رو خوردیم قبلا و حالا طرف دیده می تونه بیشتر بزنه میزنه، گاهی اوقات هم میگه استراحت کن واسه مرحله بعد!

امروز سایت های داخل ایران این خبر را منتشر کردن که:دسترسی به پست الکترونیک گوگل -جی میل- که از روز دوم مهرماه جاری مسدود شده بود، شامگاه روز یکشنبه نهم مهرماه بار دیگر برای کاربران ایرانی فعال شد.