۱۳۹۱ بهمن ۹, دوشنبه

از کجا می‌دونی که ما نمی‌تونیم ایمیل‌های شخصی تو رو بخونیم؟


هنگامی که یک پایگاه داده رمزعبور در معرض خطر کشف شدن قرار می گیرد، زمان خوبی برای ارزیابی مجدد امنیت آن لاین شما است. مثلا می شنوید که سایت تویتر هک شده! و یا اینکه به امنیت ایمیل یا اکانت فیس بوک تان شک کرده و حدس می زنید مورد حمله قرار گرفته اید. با یک ابزار مناسب می توانید رمز عبور سایت یا اکانت در معرض خطر و تمام رمزهای عبور شبیه آن را در عرض چند دقیقه تغییر دهید. در اینجا نحوه انجام این کار را برایتان توضیح می دهیم.
در این راهنما از قابلیت های لست پس استفاده کرده ایم. افزونه مرورگر LastPass یک برنامه مدیریت رمز عبور رایگان است که به طور ایمن و قابل اطمینانی رمزهای عبور شما را نگهداری ، ایجاد و بازبینی میکند.مرحله 1: LastPass را نصب کرده و اجازه دهید رمزهای عبور شما را ذخیره کند.
اولین باری که LastPass را نصب می کنید، در بعضی مراحل نصب به شما اعلام می کند که می خواهد رمزهای عبور ذخیره شده در مرورگر را در خود ذخیره کند. با این فرض که شما قبلا به مرورگرتان اجازه داده اید تا رمزهای عبور را ذخیره کند ، اجازه دهید تا LastPass تمام این رمزهای عبور را در خود ذخیره کرده و انها را از درون مرورگر پاک کند.
نکته: ممکن است برخی از شما در خصوص اینکه رمزهای عبورتان را در اختیار یک برنامه و سایت واسط قرار دهید، احساس خطر می کنید. به شما حق می دهیم. اما اگر صفحه امنیت لست پس و بخش
سوال و جواب امنیتی آن را مطالعه کنید، مانند ما به این برنامه اطمینان می کنید.
مرحله 2: بازبینی و ارتقا رمزهای عبور
pic-01-thumb160x_my_lastpass_score.jpg
اگر به LastPass اجازه دهید تا رمزهای عبور شما را بخواند ، این برنامه می تواند یک برنامه تست امنیتی را اجرا کرده و به شما نشان دهد کدام رمزهای عبور مناسب ، کدام یک در معرض هک شدن بوده و لینک مستقیمی برای تصحیح آنها به شما ارائه کند. مهم تر اینکه در حال حاضر فرض کنید می خواهید رمزعبور سایت هایی که با رمزعبورتان در Gmail یکی است را تغییر دهید. پس بر روی دکمه LastPass در بالای مرورگرتان کلیک کرده، سپس بر روی گزینه Tools>Security Check کلیک کنید.(یا به اینجا بروید.) حال بر روی دکمه  Start the challenge کلیک کنید تا فرآیند تست رمزهای عبورتان آغاز گردد.
pic-02-thumb160x_show-all.jpg
در این مرحله LastPass تمام رمزهای عبور ذخیره شده شما را در چند ثانیه اسکن می کند . وقتی این کار تمام می شود، شما گزارشی تفصیلی از تمام سایت های بررسی شده و رمزهای عبور تکراری خواهید دید. مهم ترین چیز یافتن رمزی عبوری است که در سایت هک شده به کار برده اید و فهمیدن اینکه در چه سایت های دیگری از آن استفاده کرده اید. اگر این رمزعبور را برای سایت هایی مثل جیمیل ، توییتر یا فیس بوک استفاده کرده باشید، هر کسی با داشتن شناسه کاربری شما می تواند آن را امتحان کند. هر کجا که این رمزعبور را استفاده کرده اید ، آن را تغببر دهید. بر روی لینک Show All passwords در گوشه سمت راست و بالای جدول سایت های بررسی شده کلیک کنید. سپس سایت هایی که از همان رمزعبور استفاده کرده اند را پیدا کرده و تغییر دهید.
به سایت مورد نظر رفته و ابزار به تغییر رمزعبور را در آن پیدا کنید. یکی از ابزارهای داخلی LastPass فرم های تغییر رمزعبور را شناسایی می کند. به عبارت دیگر وقتی شما وارد یک وب سایت می شوید و می خواهید رمزعبور خود را تغیبر دهید، سایت از شما می خواهد که رمزعبور قبلی خود را وارد کنید و سپس رمزعبور جدید را وارد کنید.
pic-03-new_password_gen.png
LastPass می تواند یکی از این دو کار را انجام دهد: یعنی می تواند در انتخاب یک رمزعبور مطمدن با در نظر گرفتن قواعد و پیش فرض های خودتان، به شما کمک کند (تنها کافی است بر روی ایکون LastPass کلیک کنید سپس منوی Tools>Generate Secure Passowrd را انتخاب کنید) پس از ساخت رمزعبور جدید و تغییر آن در سایت مورد نظر، برنامه پیشنهاد می کند که آن را در پایگاه داده LastPass آپدیت کنید. اگر به LasPass اجازه دهید در ایجاد رمزعبور جدید به شما کمک کند، خواهید دید که در کنار هم قرار دادن دقیق پارامترهای مورد نیاز و ارائه عبارات تصادفی بسیار خوب عمل می کند. پس به کار خود ادامه دهید و ابتدا رمزعبورهای کلیشه ای و خطر ساز را که برنامه تست لست پس شناسایی کرده، تغییر دهید و بعد از آن یک بازبینی مجدد انجام دهید. ممکن است نیاز باشد که رمزعبور تمام سایت هایی را که با یک نام کابری هستند، تغییر دهید.
مرحله 3: به روز رسانی های امنیتی سطح 2
pic-04-340x_lastpass_vault.jpg
بعد از اینکه رمزعبورهای خود را تغییر دادید، شاید بخواهید از ابزارهای امنیتی دیگری نیز استفاده کنید.
بر روی LastPass>My LastPass Vault کلیک کنید سپس نام کاربری که برای سایت در خطر افتاده استفاده می کردید را وارد کنید تا سایت هایی را که نام کاربری و رمزعبور بسیار شبیه به آن را دارد، پیدا کنید. حال آنها را هم تغییر دهید.
آخرین درسی که باید یاد بگیرید و شاید سخت باشد این است که: از رمزعبورهای ضعیف استفاده نکنید، در سایت های مختلف از یک رمزعبور یکسان استفاده نکنید، و به دوستان و اطرافیان خود نیز اجازه این کار را ندهید. ما به خوبی می دانیم که این کار چقدر می تواند سخت باشد ولی همه اینها به ما در آینده کمک می کند که امنیت بیشتری داشته باشیم.