۱۳۹۱ اسفند ۲۸, دوشنبه

اگه چمدان اینترنتی عملی شد گروه هکران ناشناس هم می توانند


جمهوری اسلامی با مسدود کردن وی پی ان ها در ایران توانسته است در دسترسی به حسابهای کاربران یاهو .گوگل،فیس بوک،تویتیر،اختلال ایجاد کند. همچنین بسیاری از هموطنان که با دور زدن موانع رژیم ازاین طریق می توانستند به سایتهای فیلتر شده دسترسی داشته باشند اکنون با اشکال مواجه شده اند
.
قطع شدن VPN ها در ایران باعث شده تا واکنش سایت های انگلیسی نسبت به این مساله برانگیخته شود، اما مهم‌ترین گروهی که نسبت به این اتفاق واکنش نشان داده است، گروه «ناشناس» است که مجموعه هکرهایی در سراسر جهان برای دفاع از اینترنت آزاد است. این گروه از هکتیویست‌ها قصد دارند با عملیاتی که OPIRAN#   نامگذاری شده است توجه جهانی را به موضوع قطع شدن دسترسی به VPN ها و نبود اینترنت آزاد در ایران جلب کنند.آنها قصد دارند سایت های دولتی و مراکزی را که مربوط به محدودیت اینترنت در ایران است را از کار انداخته و از این طریق خبرسازی کنند.هر کس از زنجیره گروه‌های ناشناس در سراسر دنیا که قصد یاری رساندن یا اطلاع رسانی دارد این کار را از طریق تگ #OpIranدر توئیتر انجام می‌دهد.این گروه اینترنتی، متشکل از افراد ناشناس در سراسر جهان است و امروز اعلام شد به زودی بیانیه خبری خود را درباره این اتفاقات منتشر خواهند کرد.


دو سال پیش وزارت خارجه آمریکا خبر از یک پروژه در حال تولید بنام چمدان اینترنتی داده بود و مبلغ دو میلیون دلار هزینه تکمیل و بهره برداری آن را برای کمک به پیشبرد امر دمکراسی و آزادی در کشورهای تحت تسلط دیکتاتوری، تقبل کرده بود. قرار بود از طریق این چمدانهای قابل حمل، مردمان کشورهای تحت حکومت دیکتاتوری مانند ایران بتوانند به راحتی به دنیای آزاد اینترنت و تلفن همراه غیر قابل کنترل دسترسی داشته باشند و صدای اعتراض خود را به گوش جهانیان برسانند. همچنین از این طریق، فعالان و کوشندگان حامی دمکراسی می توانستند با ارتباط سهل و آسان با یکدیگر امر دمکراسی خواهی را در این کشورها به پیش برند.
اکنون پس از گذشت دو سال از وعده وزارت خارجه، هیچ خبری از چمدان اینترنتی در دست نیست. ظاهرا یا دولت آمریکا به امید رسیدن توافق هسته ای با جمهوری اسلامی این پروژه را معلق گذاشته است تا مبادا رژیم با برچسب تغییر رژیم بر چمدان اینترنتی بهانه گیری کند و یا اینکه از ابتدا چنین چیزی وجود خارجی نداشته و وزارت خارجه برای جبران بی عملی خود در حمایت از قیام مردم ایران در سال88 و 89 این خبر را منتشر کرده بود.