۱۳۹۲ تیر ۱۸, سه‌شنبه

هشدار امنيتى:«گراف‌سرچ» فیس‌بوک

بزودى «گراف‌سرچ» فیس‌بوک براى تمامى كاربران فعال مى‌شه و از مواجه شدن با درياى اطلاعات ذخيره شده از دوستان و حتا دوستانِ دوستان خود در ديتابيس فیس‌بوک، قطعا شوک‌زده خواهيد شد.
دسترسى به اين امكان تا بحال تنها براى كاربرانى كه از فیس‌بوک انگليسى استفاده مى‌كنن و قبلا براى استفاده از اين سرويس ثبت‌نام كرده بودن ممكن بود اما در روزهاى آينده اين امكان به تمام پروفايل‌ها اضافه مى‌شه.

امكان گراف‌سرچ مى‌تونه براى بعضى از كاربران بسيار خطرناک باشه چراكه اگر تنظيمات امنيتى درستى نداشته باشيد، مى‌شه از اين قابليت بعنوان ابزار جاسوسى براى كسب اطلاعاتى مثل آدرس محل كار/ اقامت/ تحصيل، گرايش سياسى و دينى و غيره استفاده كرد. براى مثال من مى‌تونم سرچ كنم از بين دوست‌هاى دوستانم، چه كسانى در دانشگاه ميلان در حال تحصيل هستند و صفحه ميرحسين موسوى رو لايک كردن و ودكا ابصلوت دوست دارن. و يا چه كسانى در دانشگاه بابل درس خوندن و طرف‌دار محمدرضا پهلوى هستن. براى دست‌رسى به اين اطلاعات، حتما لازم نيست كه طرف در ليست دوستان من وجود داشته باشه.

اگر در فیس‌بوک فعاليت اجتماعى/ سياسى داريد و يا به هر دليلى دلتون نمى‌خواد "بعضى‌ها" از كارتون سر در بيارن، بد نيست سرى به تنظيمات امنيتى فیس‌بوکتون بزنيد و تغييراتى در اونها بوجود بياريد. در غير اين صورت تعقيب و رديابى شما كار بسيار ساده‌اى خواهد بود. در صورت نياز به راهنمايى بيشتر، مى‌تونيد از اين راهنمای 14 مرحله‌ای كمک بگيريد.  

http://goo.gl/Zm3dW