۱۳۹۲ آبان ۳, جمعه

گوگل و راهکارهای عبور از فیلترینگ


هرچند اینکار نمونه ای از آینده نگری این شرکت به بازار ایران است ولی قابل تقدیر بوده و امیدوارم دیگر شرکتهای بزرگ تولید تکنولوژی اقدامات مشابه دیگری که در راستای تامین حداقل آزادیهای انسانی هستند، کوشا باشند.

شرکت گوگل از روز دوشنبه با آغاز آزمایشی طرحی موسوم به یو‌پراکسی، این امکان را فراهم کرده که کاربرانی که از اینترنت فیلتر شده استفاده می‌کنند، با اتصال به کامپیوتر یکی از دوستانشان که به اینترنت آزاد دسترسی دارد، آزادانه و به صورت کاملا مطمئن به اطلاعات دلخواه خود در فضای وب دسترسی داشته باشند. به عنوان مثال کاربری که در کشوری مانند ایران، چین یا روسیه زندگی می‌کند اگر دوستی در یک کشور دیگر داشته باشد، می‌تواند صرفا با نصب یک افزونه به مروگر اینترنت خود، از طریق کامپیوتر او به اینترنت وصل شود.اگر این طرح از ورژن بتا بیاد بیرون و در دسترس عموم قرار بگیره ،بازار وی پی این فروشها تخته میشه ، فقط یک مشکل هست که شما باید یکی رو تو خارج داشته باشی که البته این کار سختی نیست ،فقط گرفتاری اینجاست که بخاطر تفاوت ساعت شما فقط زمانی میتونی آنلاین بشی که طرف هم بیدار و آنلاین باشه ،،البته حالا امیدواریم که یک فکری هم واسه این مشکل بکنند ،،عمو فیلتر باف بیخود نباف که کارت داره روز به روز مشکل تر میشه .

 این طرح فعلا در مرحله آزمایشی است و بناست تا چند ماه دیگر در اختیار همه قرار گیرد. برای آزمایش یوپراکسی می‌توان از طریق سایت زیر به گوگل درخواست فرستاد:
گوگل روز دوشنبه، همچنین از دو ابتکار جدید دیگر پرده برداشت.


یک: نمایش حملات اینترنتی به صورت زنده. با کلیک روی لینک زیر می‌توانید همه حملات عمده اینرنتی که هم اکنون در کشورهای مختلف در حال انجام است را ببینید: http://goo.gl/1hmQZK
دو: کمک به وبسایت‌هایی که هدف حملات DDoS قرار می‌گیرند تا بهتر بتوانند در مقابل حملات دولتی از خود دفاع کنند.