۱۳۹۳ مهر ۱۲, شنبه

شبهه‌ها درباره تقلبی بودن نسخه جدید وایبر


وایبر دقایقی پیش متنی به‌تمامی مشترکین وایبر ارسال کرده. این همان فشاری است که سپاه و قوه قضاییه در مورد بستن وایبر به وزارت ارتباطات وارد کرد، ولی وزارت ارتباطات به‌جای فیلتر کردن تن به امنیتی کردن وایبر داد. ‌خواهشا دستگاه‌های گوشی و تبلت خودتون رو از حالت آپدیت اتوماتیک خارج کرده و به هیچ وجه آپدیت نکنید. با همین نسخه ادامه دهید. در صورت آپدیت کردن تمامی اطلاعات قابل کنترل و مشاهده خواهد بود


علی نیکویی در این خبر می نویسد: روز گذشته، پیامی بدون نام و نشان برای کاربران وایبر در ایران فرستاده شد که به سرعت در شبکه‌های اجتماعی و مجازی انعکاس پیدا کرد و واکنش‌هایی در بین کاربران برانگیخت. متن پیام این بود: «ساعاتی پیش نسخه جدیدی از Viber را برای Android منتشر کردیم. در این نسخه علاوه بر بهسازی‌های امنیتی، بسیاری ویژگی‌های جدید و بیش از ۲۰۰۰ برچسب کاملا رایگان نیز اضافه شده است. حتماً این نسخه از برنامه را هر چه سریع‌تر از آدرس زیر دریافت کنید: bit. ly/getviber»

بسیاری از کاربران بحث‌های جدید در زمینه فیلتر کردن وایبر، واتزاپ و تانگو را که به جدل بین مجلس و قوه قضاییه از یک سو و دولت از سوی دیگر بدل شده است، با این مسئله مرتبط دانستند و تصور کردند که این پیام از سوی هکرها یا دستگاه‌های امنیتی فرستاده شده است. شواهد زیر کاربران را به شک انداخته بود که این نسخه، یک نسخه جعلی است:
– چرا باید به جای منتشر کردن نسخه جدید برنامه روی فروشگاه گوگل (Google Play) پیوند آن را بفرستند؟ این سوالی بود که بسیاری از کاربران پرسیده بودند.
– چرا باید از یک پیوند کوتاه شده (در اینجا سرویس Bit.ly) استفاده کنند؟ توضیح اینکه بسیاری از هکرها با استفاده از این شیوه قربانیان خود را به دام می‌اندازند.
– چرا وایبر باید فایل را در سروری غیر از سرور خود قرار دهد؟ توضیح اینکه آمازون سرورهایی رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد که برخی از هکرها از این سرورها استفاده می‌کنند و این شبهه می‌تواند در مورد این پیام هم مطرح شود.
و چندین چرای بزرگ دیگر که در مورد این نسخه وایبر مطرح شد.