۱۳۹۳ اسفند ۱۲, سه‌شنبه

برای دور زدن فیلترینگ چه کنیم؟معرفی چند ابزار


اینترنت باید آزاد باشد و در قرنی که بشریت در حال کشف حیات در کرات دیگر است، صحبت از محدود کردن آزادی اینترنت و تکنولوژی می‌کنند، روی یخ می‌دوند.
می‌دانیم که بسیاری از وبسایت‌ها در ایران و کشورهای استبدادی شبیه به آن مانند چین، کره شمالی و روسیه و در مقیاس کمتر در برخی کشورهای در حال توسعه دیگر مانند ترکیه سانسور و مسدود می‌شود. اما خوشبختانه کسانی هستند در سراسر جهان که تلاش می‌کنند این نوع سانسور که توهین آمیز‌ترین آن‌ها است را بشکنند.
در این مطلب سه راه برای شکستن فیلترینگ به طور نمونه عرضه می‌کنیم:
Hola یکی از مشهور‌ترین راه‌ها برای دسترسی به وبسایت‌هایی است که بر اساس منطقه جغرافیایی مسدود شده‌اند. مهم‌ترین ویژگی این برنامه سادگی و رایگان بودن آن است. با نصب افزونه Hola برای گوگل کروم و فایرفاکس، می‌توانید کشور مورد نظر خود را انتخاب کرده و از آن به بعد ترافیک اینترنت شما از آدرس IP در آن کشور دیده خواهد شد. توصیه می‌کنیم که در مواقعی که از Hola استفاده نمی‌کنید آن را غیرفعال کنید.
VPN
وی پی ان نیز راه‌کار دیگری برای دور زدن فیلترینگ است. VPN‌های معتبر و سالم به شما امکان می‌دهند تا ترافیک اینترنت خود را از تونلی امن و رمزگذاری شده عبور داده و به مقصد برسید. بسیاری از این محصولات ممکن است رایگان نباشند اما موارد معتبر و رایگانی نیز بین آن‌ها موجود است مانند TunnelBear که با ارائه شکل و شمایلی متفاوت به شما امکان می‌دهد تا بین کشورهای مختلف چرخیده و به نوعی بر فیلترینگ غلبه کنید. اگر کمی حرفه‌ای باشید حتی می‌توانید VPN خود را راه اندازی کرده مطمئن‌تر وبگردی کنید.
از VPN نیز بهتر است زمانی استفاده کنید که به آن نیاز دارید چرا که تمام ترافیک اینترنت شما از داخل آن عبور می‌کند و ممکن است سرعت‌تان را بگیرد.

یکی دیگر از ابزارهای امنی که وظیفه اصلی آن دور زدن فیلترینگ نیست اما برای این کار می‌توان از آن استفاده کرد، Tor است. برنامه Tor در واقع برای نا‌شناس ماندن در اینترنت ساخته شده اما به دلیل نوع طراحی آن می‌تواند ضد فیلترینگ عمل کند.
برنامه Tor شما را از تونلی عبور می‌دهد که از سه نقطه تصادفی در دنیا انتخاب شده‌اند و بعد از آن به مقصد وصل می‌شوید. البته نمی‌توان گفت که Tor ابزاری برای انتقال امن اطلاعات است چرا که محتوای ارتباط می‌تواند افشا شود اما برای دور زدن فیلترینگ می‌توان از آن استفاده کرد.
فیلترشکن‌ها
برخی برنامه‌ها نیز با نام فیلترشکن معروف شده‌اند. می‌توانید از آن‌ها نیز برای دور زدن فیلترینگ استفاده کنید و وظیفه اصلی آن‌ها نیز همین است؛ برنامه‌هایی مانند سایفون، هات اسپات شیلد، فری گیت و غیره در زمره برنامه‌های فیلترشکن هستند.